چگونه نقاط قوتمان را بشناسیم و آن را تقویت کنیم؟

11

نقاط قوت چیست؟

نقاط قوت یعنی کارهایی را که خوب انجام می هیم. نقاط قوت یعنی نکات مثبت و توانمندی هایی که در ما وجود دارد و به ما کمک می کند تا در کارهایمان بازدهی بیشتری داشته باشیم و عملکردمان بهترشود .

چگونه نقاط قوتمان را بشناسیم؟

ممکن است  نقاط قوت در افراد مختلف  شبیه هم باشند ولی دلیلی ندارد که همه انسان ها نقاط قوت مشترکی داشته باشند.چون نقاط قوت  انسان ها مثل خودشان منحصر به فردند.

۱- از آنجایی که انسان فراموش کار است، پس بهترین راه برای پیدا کردن نقاط قوت داشتن یک دفترچه به نام دفترچه نقاط قوت است تا هر زمان توانمندی هایش را به خاطر آورد در آن بنویسد. مهم نیست  این توانمندی و نقطه قوت در چه  زمینه ای است. مهم این است که وجود دارد مثل رانندگی، دوچرخه سواری، آشپزی، خوب گوش دادن و…

نکته: جالب اینجاست که وقتی ما شروع می کنیم به نوشتن نقاط قوت و توانمندی ها، عده ای از ما آن قدر اعتمادبه نفس مان پایین است که سریع افکار منفی شروع می کند به خود نمایی به این صورت که :« آخه مگه تو توانمندی هم داری، این هم شد توانمندی؟» . بنابراین زمان نوشتن توانمندی ها اصلا توجهی به افکار منفی نمی کنیم و هر چه را خودمان صلاح بدانیم می نویسیم.

 ۲- راه دیگر پیدا کردن توانمندی ها، پرسیدن از دیگران است. البته از کسانی که خیرخواه ما هستند. که نظرات جالبی خواهیم شنید و آن نقاط قوتی است که آنقدر برایمان تکراری شده که دیگر آن را نقطه قوت به حساب نمی آوریم.

وقتی که این دفترچه روز به روز صفحاتش پر شد، با ورق زدنش چه حس خوبی به  ما دست خواهد داد و چه اعتماد به نفس بالایی پیدا خواهیم کرد.

112Capture

  چگونه نقاط قوتمان را تقویت کنیم؟

در اینجا به نکاتی که با رعایت آنها نقاط قوتمان افزایش پیدا کرده و یا تقویت  می شود اشاره می شود:

 1. نقاط قوّت خود را افزایش دهید: تمامی مهارت‌های جسمی و ذهنی قابل یادگیری هستند. پس هر مهارتی را که بخواهید، می‌توانید آموزش ببینید و یاد بگیرید.

 2. آموزش: حتماً برای‌آموزش در زمینه تخصص مورد نظرتان سرمایه‌گذاری کنید تا اعتماد به نفس و نقاط قوّت‌تان را افزایش دهید. البته منظور من از سرمایه‌گذاری ، هزینه کردن پول‌های کلان نیست؛ بلکه همین خرید کتاب و یا محصولات آموزشی در مورد مهارت مورد نظرتان می تواند سرمایه گذاری بزرگی برایتان باشد.

 3. جزء ۳ درصد اول تخصص‌تان باشید: در زمینه تخصص‌تان، تلاش و فعالیت کنید تا جزء بهترین‌ها باشید. به همین خاطر در زمنیه تخصص‌تان مهارت‌های جدیدی بیاموزید؛ مثلاً اگر فروشنده هستید، کار با کامپیوتر را هم یاد بگیرید تا از فنون بازاریابی آگاهی بیشتری کسب کنید. اگر دانشجو و یا دانش‌آموز هستید مطالعات جانبی داشته باشید.

 4. الگو: یک انسان موفق را در زمینه موضوع مورد نظرتان، الگو قرار دهید و ببینید که چقدر توانمندی‌های شما به او نزدیک است و تلاش کنید که توانمندی تان را در این زمینه افزایش دهید.

 5. تعریف موفقیت: موفقیت را در مورد تخصص مورد نظرتان تعریف کنید و ببینید روی کدام پله هستید و تلاش کنید تا پله‌های موفقیت بعدی را طی کنید. از خودتان بپرسید: پنج سال پیش کجای این پله بودم؟ الان کجا هستم؟ پنج سال دیگر کجا خواهم بود؟ چه کار کنم که پنج سال دیگر به آن جایی که می‌خواهم برسم؟ لطفا به همه ‌این سؤالات پاسخ دهید تا دریابید در چه موقعیتی هستید و کدام نقطه قوت بیشتر کمکتان می کند.

 6. انگیزه: برای پرورش نقطه قوّتتتان، در خودتان انگیزه‌ ایجاد کنید.

 7. فواید: ببینید از این نقاط قوّت شما چه کسانی سود می‌برند و خوشحال می‌شوند؟ و شما هم بالتّبع خوشحال و راضی خواهید شد. یادم می‌آید پس از  اولین سخنرانی‌ام، احساس خیلی بدی داشتم مدام فکر می‌کردم که خراب شده و چقدر بد صحبت کردم و این سخنرانی به درد هیچ کسی نمی‌خورد .

پس از پایان سخنرانی ، یکی از حضار با خوشحالی پیش من آمد و گفت: از سخنرانی عالی تون ممنونم. من یک درگیری ذهنی  داشتم که کلافه‌ام کرده بود و با صحبت‌های شما برطرف شد و الان احساس آرامش می‌کنم، ازشما ممنونم.  من هم بسیار خوشحال شدم. و به این نتیجه رسیدم که:

 1. ممکن است نقاط قوتی که ما آن را به حساب نمی آوریم به دیگران کمک زیادی بکند.

 2. برای پیشگیری از سرخوردگی:

  الف) تمامی تلاشتان را بکار ببرید و اگر هم چیزی که می خواستید محقق نشد. به خودتان بگویید: اشکالی ندارد دوباره تلاش می‌کنم.

  ب) اگر می‌ترسید که اقدام کنید، بگویید: بدتر از بدش چه خواهد شد؟ به هر حال بدترین حالتش این است که برگردید به شرایطی که الان هستید. پس قدم اول را بردارید.

  ج) هر اتفاقی هم پیش بیاید مهم این است که شما هستید. و چون هستید پس دوباره می‌توانید تلاش کنید.

  د) اگر به توانمندهایتان شک کردید، سریع فکر کنید و یادآوری کنید که قبلا در چه موقعیتی خیلی خوب عمل کرده‌اید واز خودتان راضی بودید و حس خوبی داشتید.با این کارتردیدتان را برطرف کنید.

 3. گاهی خصوصیتی را ندارید ولی می‌خواهید داشته باشید. لازم است مثل کسانی رفتار کنید که آن خصوصیات را دارند.پس الگو داشته باشید.

1 دیدگاه

مکن است نقاط قوتی که ما آن را به حساب نمی آوریم به دیگران کمک زیادی بکند. واقعااا با این حرفتون موافقم خانم دکتر. ممنون بابت مقاله های پرانرژیتون

خیلی ممنون از سایت بر بارتون امید وارم هر روز پر بار تر از دیروز باشه سایتتون

این جمله بسیار امیدبخش بود.”هر اتفاقی هم پیش بیاید مهم این است که شما هستید. و چون هستید پس دوباره می‌توانید تلاش کنید.” ممنون از مقاله ارزشمندتان.

ممنون بسیار عالی بود۰

گذاشتن پاسخ