چرا كارهايم را نيمه كاره رها مي كنم؟

چرا كارهايم را نيمه كاره رها مي كنم؟

                 چرا كارهايم را نيمه كاره رها مي كنم؟

چرا كارهايم را نيمه كاره رها مي كنم؟

چرا كارهايم را نيمه كاره رها مي كنم و هر چقدر هم تلاش مي كنم نمي توانم آن ها را تمامشان كنم.

خيلي از كتابهايم را نيمه خوانده ام. دانشگاهم را نيمه كاره رها كرده ام.كلاس شنايم را در نيمه راه رها كرده ام.  نمي دانم چه اتفاقي مي افتد  و ناگهان حوصله ام سر مي رود. كلافه مي شوم و ديگر نمي توانم كارم را ادامه بدهم و رهايش مي كنم.

نتيجه كارهاي نيمه كاره چه هستند؟

كارهاي نيمه كاره مي تواند منجر به ايجاد ناراحتي هايي از قبيل: از دست دادن انگيزه، هجوم افكار منفي، عصبي شدن،‌ توهين و تحقير شدن توسط خود و ديگران، نااميد شدن، افكارمنفي پايين شود.كه همه اين عوامل، باعث كاهش اعتماد به نفس مي شود.

دلايل نيمه كاره رهاكردن كارها

نيمه كاره رها كردن كارها دلايل زيادي دارد.ولي ريشه اصلي آن عوامل زير است:

خستگي، نتيجه درست نگرفتن از كار نيمه رها شده، دچار افكار منفي شدن، بي حوصلگي، تنبلي و اهمال كاري، گفتمان دروني منفي، اعتماد به نفس پايين، از دست دادن انگيزه، تعهد نداشتن نسبت به كسي  و ترس از اتمام كار و شروع كار جديد و كمال گرايي و دلايل بسيار زياد ديگر.

كمال گرايي: افراد كمال گرا در هركاري يعني قبل از هر اقدامي منتظرند تا همه شرايط آماده شود و همه چيز آماده باشد وشرايط آن طور كه آنها مي خواهند باشد، تا كار را شروع كنند و يا آن را ادامه دهند. آن ها هميشه از خودشان و ديگران ناراضي هستند.و هميشه به خودشان و ديگران مي گويندكه:«نمي دانم چرا كارهايم را نيمه كاره رها مي كنم؟»

اگر کسی  فکر می کند که باید تمامی شرایط مهیا شود تا حرکت کند و اقدام کند، ادامه تحصیل بدهد، هنرش را نشان دهد، تخصص خود را به کار ببرد، نقاشی اش را تکمیل کند، کتابش را بخواند، کتاب یا مقاله اش را بنویسد، اتاقش راجمع كند و هرکار نیمه تمامش را تمام کند،  اشتباه می کند.

او نمی داند همه شرایط باهم مهیا نمی شود. بايد ابتدا قدم اول برداشته شود تا كم كم شرايط مهيا شود.  چون همیشه مانعی وجود دارد که به او بگوید حالا صبر کن! از فردا شروع می کنی از هفته دیگر ،از ماه دیگر یا از سال دیگر و هم چنان كارها نيمه كاره خواهد ماند.

اين افراد با كوچكترين اتفاق و يا عكس العمل ديگران و يا افكار منفي خوشان انگيزه اتمام كارشان را از دست مي دهند و مجددا  به خودشان و ديگران مي گويندكه:«نمي دانم چرا كارهايم را نيمه كاره رها مي كنم؟»

اعتماد به نفس پايين: در بعضي موارد اعتماد به نفس ما پايين مي آيد و ديگر حوصله ادامه انجام كار را نداريم. در اين شرايط، استفاده از راهكارهاي ايجاد انگيزه فوق العاده موثر مي باشد.

آيا كارهاي نيمه كاره محكوم به نيمه ماندن هستند؟

جواب اين سوال بستگي به خود ما دارد. كه چقدر انگيزه داريم تا كارهاي نيمه كاره را به اتمام برسانيم.

  اتمام كارهاي نيمه كاره براي افزايش اعتماد به نفس و راهكارهاي آن

۱-اتمام كارهاي نيمه كاره با ايجاد انگيزه: 

يكي از راهكارهاي بدست آوردن انگيزه براي اتمام كارهاي نيمه كاره، ديدن كليپ يا فيلم انگيزشي است كه براي بدست آوردن انگيزه مجدد و ادامه كار كمك مان مي كند.

۲-اتمام كارهاي نيمه كاره با تعهد دادن به خود:

وقتي كاري را شروع مي كنيم،‌در همان ابتدا به خودمان قول دهيم و بنويسيم و امضا كنيم كه تا تاريخ مشخصي اين كار را تمام  و يا آن كار نيمه كاره را به اتمام خواهيم رساند.

۳-اتمام كارهاي نيمه كاره با سيستم پاداش دهي به خود:

تحقيقات نشان داده كه براي انجام كار خوب و يا اتمام كار نيمه كاره، پاداش دادن به خود بسيار پاسخگوست و انگيزه افراد را به ادامه انجام كار افزايش مي دهدو اعتماد به نفسشان بيشتر مي شود.

 

677501274-talab-ir

۴-افزايش اعتماد به نفس

افراد با اعتماد به نفس بالا معمولا كارهايشان را نيمه كاره رها نمي كنند. ولي اگر كاري را نيمه كاره رها كنند با استفاده از همين راهكارهاي گفته شده ، بلافاصله انگيزه خود را بدست آورده و به كار خود ادامه مي دهند.

براي افزايش اعتماد به نفس مي توانيد كتاب الكترونيكي غول اعتماد به نفس قسمت دوم را مطالعه بفرماييد.

۵- مثبت انديشي و افزايش اعتماد به نفس

وقتي به اتمام كار مي انديشيم اگر در ذهن ما نكات مثبت تداعي شود، انجام آن كار برايمان لذت بخش خواهد بود و ادامه كارنيمه كاره ميسر خواهد شد.

۶- اتمام كارهاي نيمه كاره با تجسم موفقيت هاي گذشته و افزايش اعتماد به نفس:

يكي از راهكارهاي اتمام كارهاي نيمه كاره، تجسم موفقيت هاي گذشته است. به اين صورت كه به موفقيت هاي گذشته فكر كنيم و خودمان را تحسين كنيم. براي اين كار، يك دفترچه برمي داريم و تمامي موفقيت هاي كوچك و بزرگ گذشته را  به مرور در آن مي نويسيم.

هر زمان كه خواستيم براي انجام كاري و يا ادامه كاري انگيزه بدست بياوريم، سري به آن دفترچه مي زنيم و با ديدن موفقيت هايمان خودمان را تشويق مي كنيم و به خودمان مي گوييم: «تو كه اين موفقيت ها را بدست آوردي،‌ پس اين كارها را هم مي تواني با قدرت پيش ببري و حتي بهتر از قبل.»

با انجام اين راهكارها بسياري از كارهاي نيمه كاره شما، به پايان خواهد رسيد.

1 دیدگاه

تجسم موفقیت های قبلی بسیار موثر است .

دوست عزیز از شما ممنونم

گذاشتن پاسخ