چرا خجالت می کشیم؟

8

چرا خجالت می کشیم؟

چرا خجالت می کشیم؟ آیا تا به حال شرایطی برایتان پیش آمده که برای انجام کار یا پرسیدن سوال خجالت بکشید و آن کار را انجام ندهید و یا سوال را نپرسید و سپس پشیمان و ناراحت شوید؟ قطعاً این مورد برای همه ما پیش آمده است و تاسف خورده ایم که چه فرصتی را از دست داده ایم و با خود گفته ایم که ای کاش خجالت نمی کشیدیم . ولی اگر دوباره این شرایط ایجاد شود، مجددا همین رفتار و همین تاسف ها از ما سر می زند و این چرخه معیوب مدام تکرار می شود و خود درگیری ها و خود تحقیری ها آغاز شده و اعتماد به نفس مان سقوط می کند. برای حل این مسئله ابتدا به بررسی معنی خجولی و سپس علل ایجاد و راهکارهای برطرف کردن آن می پردازیم.

خجالت کشیدن به چه معناست؟

خجالت کشیدن  به  معنای انجام ندادن کار یا صحبت نکردن در زمان و مکانی که باید  آن کار انجامس یا آن صحبت بیان شود. خجولی ناشی از اعتماد به نفس پایین است  که ابتدا به شکل ترس درآمده و سپس به صورت خجالت ظاهرمی شود. از آنجایی که انسانها شبیه هم هستند بنابراین اکثر مواردی که منجر به خجولی می شوند نیز در جوامع مختلف شبیه هم است ولی دربعضی موارد به فرهنگ آن کشور یا جامعه مربوط می شود. و حتی  ممکن است در یک جامعه نیز این تفاوت وجود داشته باشد پس خجولی می تواند امری نسبی باشد. ولی به هر حال کلیات و راهکارهای رفع خجولی یکسان خواهد بود.

خجالت کشیدن مهم ترین نمود ترس است ولی مهم ترین عواملی که باعث خجالت کشیدن می شوند، شامل: گفتمان درونی منفی، تصورات اشتباه و خود کوچک بینی است.

راهکارهایی در پاسخ به این سوال که چرا خجالت می کشیم؟

۱- به این فکر کنیم که  همه مردم شبیه هم هستند و وجوه مشترک فراوانی دارند. همه مردم مواردی از ترس و خجالت و کمروئی را دارند. پس اگر اینطور است، چرا باید بترسیم و خجالت بکشیم؟
۲- در برخورد با کسانی که از آن ها خجالت می کشیم با سه تمرین ساده می توانیم با خجولی مقابله کنیم:
۳-  به فرد مقابل نگاه مستقیم و مهربان و چشم در چشم داشته باشیم.
۴- خود را با صدای واضح و رسا و بلند معرفی کنیم و به همین صورت صحبت کنیم.
۵- از آشنایی با طرف مقابل اظهار خوشحالی کنیم.
۶- تلاش کنیم تا در مجالس و کلاس ها و سمینارها در ردیف های جلو بنشینیم. با این کار ترسمان کمتر شده و کمتر خجالت می کشیم.
۷- زمانی که درانجام کاری مرتکب اشتباه شدیم. بجای سرزنش و گفتمان درونی منفی، از اشتباهمان درس بگیریم، تلاش کنیم تا آن اشتباه را تکرار نکنیم، خودمان را ببخشیم، خودمان را دوست داشته باشیم و برای خود ارزش قائل شویم.
۸- نسبت به مردم، متعادل فکر کنیم:
۹- برای مردم ارزش قائل شویم و احترام بگذاریم ولی آنها را آنقدر بزرگ نکنیم که از آنها بت درست کنیم.
۱۰- بدانیم که خودمان و خواسته های ما نیز مهم و با ارزشند. و ما منحصر به فردیم.
۱۱-پس در ارتباطات به این فکر کنیم که من و فرد مقابل من، هر دو مهم هستیم و در این مذاکره هر دو ذینفعیم. پس ما می توانم آزادانه اظهار نظر کنیم.
بنابراین اگر به خودمان ارزش قائل شویم و خودمان را دوست داشته باشیم و به توانمندی هایمان ایمان داشته باشیم هراسی از شرایط نخواهیم داشت. و با کمی تمرین و تلاش، خجول نخواهیم بود. و در شرایط خاص و در موقع لزوم، کار مورد نیاز را انجام داده و یا کلام مربوطه را خواهیم گفت. با این تمرین ها اعتماد به نفس مان روز به روز افزایش پیدا کرده و احساس خوبی نسبت به خود و اطرافیان و جهان هستی خواهیم داشت.

 

1 دیدگاه

ممنون عالی بود خانم دکتر۰

گذاشتن پاسخ