چرا از خودم بدم میاد؟

badammiyad

چرا از خودم بدم میاد؟

تا حالا براتون پیش اومده که جلوی آینه بایستید و  بخاطر دیدن چهره،اندام یا رنگ پوستتون بلافاصله آه بکشید و یا صورتتونو برگردونید و از خودتون بدتون بیاد؟ اگر پیش اومده با خودتون چی گفتید؟آه ای خدا این چه قیافه ایه! این چه وضعیه! چرا من اینقدر بد قیافه ام!این چه هیکلیه! من چقدر بی ریختم! من چقدر بی نمودم!

بعدش هم معلومه دیگه، ناراحت می شید، نسبت به همه چی بی رغبت می شید، بی حوصله میشید و ازخودتون متنفرمی شید و از خودتون بدتون میاد.

نکته جالب اینه که این جور سوال ها فقط برای شما مطرح نمی شه، برای خیلی ها مطرح میشه. خیلی از آدم ها هستند که مثل شما از خودشون و ظاهرشون راضی نیستند و ا زخودشون بدشون میاد و روز به روز هم تعدادشون بیشتر میشه. این رو گفتم برا ی این که بدونید خیلی ها این جوری هستند ولی دلیلی نداره این بد اومدمون موجّه باشه. یعنی برای این کار بهانه داشته باشید.

 حالا ببینیم اسم این مشکل چیه؟

اسم علمی این مشکل «وسواس منفی نسبت به بدن» هست. یعنی ما به خاطر بد اومدنمون از صورت یا ظاهر یا انداممون، از نظر روحی و جسمی و معنوی دچارمشکل می شیم. یعنی  احساس بی لیاقتی و بی کفایتی  و بی عرضگی نسبت به خودمون پیدا می کنیم. بی حالیم، خسته ایم، احساس خفگی داریم، بی حوصله ایم، از خودمون بدمون میاد و داشته هامونو نمی بینیم و به توانمندیهامون  شک می کنیم.

چون خودمون رو آدم ناتوان می بینیم و دیگه نمی تونیم هیچ کاری رو درست انجام بدیم و اعتماد به نفسمون میاد پایین و انگیزمون رو از دست میدیم و افکار منفی به سراغمون میاد و بی حوصلگی و بد اومدن ها بیشتر می شه و این چرخه معیوب تکرار می شه و باز هم از خودمون بدمون میاد.

در این شرایط که به نتیجه می رسیم خوب نیستیم حتی اگر رژیم بگیریم یا عمل زیبایی انجام بدیم و یا بهترین لباس ها رو هم بپوشیم باز هم از نظر خودمون خوب به نظر نمی رسیم. و وقتی از نظر خودمون خوب نباشیم از نظر دیگران هم خوب نخواهیم بود.

دلایل  «وسواس منفی نسبت به بدن» یا دلایل از خود بد اومدن 

یعنی ما از چه کسانی و چه چیز هایی این «وسواس منفی نسبت به بدن» رو یاد می گیریم. عوامل مختلفی در این مورد نقش دارند از جمله محیط، تربیت والدین، رسانه ها و مهمترین آنها خودمون.

۱- رسانه ها: اغلب رسانه ها مثل تلویزیون و روزنامه و مجله  با تبلیغات شون این ایده آل هایی رو که ما رو دچار این مشکل   می کنه رو بدتر می کنند. مثلا وقتی خانمی در تلویزیون اندام هنر پیشه ای رو می بینه به خوش میگه ای کاش  اندام من هم   مثل اون بود و بعد تصمیم  می گیره که از فردا بره ورزش  و یا رژیم بگیره و  یا …. و بعد که نمی تونه هیچ کدوم رو انجام بده سرخورده میشه و اوضاع روحیش بدتر میشه و بیشتر از خودش بدش میاد.

راهکار: در این حالت وقتی که کسی  رو در تلویزیون و یا مجله می بینیم، اولین قدم اینه که از  واکنش خودمون باخبر باشیم مثلا وقتی مدلی رو می بینیم و می خواهیم بگیم که ای کاش من جای اون بودم.بلافاصله به خودمون بگیم که قرار نیست هر چی رو هر کسی تایید می کنه من هم تایید کنم و همونجوری باشم.

در مرحله بعد باید به این فکر کنیم که مدل ها با وجود زیبایی شون برای همه خیلی جذاب نیستند.و به کسانی فکر کنیم که در زندگی مون اصلا  زیبا نیستند ولی خیلی  جذاب هستند.

مرحله آخر : آن مدل یا تبلیغ رو زیر سوال ببرید. یعنی این فرد که اینقدر قشنگه آیا درهمه جنبه های دیگه زندگی خودش هم خیلی موفقه؟

 ۲- مغز ما: مغز ما جوری طراحی شده که وقتی ما به خودمون میگیم بدیم یا زشتیم یا به چه دردی می خوریم، وقتی که قرار باشه از خودمون تعریف کنیم ، چون به خودمون می‌گیم: «من زشتم»یا«من نمی‌تونم» مغز هم قبول می کنه که ما زشتیم، بی عرضه ایم، به درد نمی خوریم و از خودمون خوشمون نمیاد.

ما هم وقتی این همه منفی تو وجودمون می بینیم از خودمون بدمون میاد. و این موارد منفی مدام در مغز ما تکرار میشه . تا جایی که میگیم خدایا چرا منو آفریدی من که به هیچ دردی نمی خورم؟

۳- والدین ما: بسیاری از باورهای ما از باورها و افکارها و رفتارهای والدین مان سرچشمه گرفته و در وجود ما رخنه کرده و به ما منتقل شده  که تغییرشون برامون خیلی سخته.

۴- نحوه نگرش ما :سه دلیلی که گفتم مهم هستند ولی دلیل چهارم مهم تر از همه است. که برمی گرده به فرهنگ اون جامعه. مثلا یک زمانی اندام های لاغرتر مورد پسند بیشتر مردم بود ولی امروزه اندام های عضلانی تر. و بر اساس اصل «تایید اجتماعی» همه از همدیگر تقلید می کنند تا رسوا نشوند.  

برای تغییر نگرش باید دید مثبت داشته باشیم و افکار منفی رو رها کنیم.که در مقاله  «چگونه افکار منفی خود را کنترل و مدیریت کنیم؟» به صورت کامل ارائه شده است.

راهکارهای ساده برای از بین بردن «وسواس منفی نسبت به بدن» یا چیکار کنیم که از خودمون بدمون نیاد

۱-یادمون باشه ما زمانی می تونیم زیبا و دوست داشتنی باشیم و از خودمون خوشمون بیاد که خودمون خودمون رو خوب  و زیبا و جذاب ببینیم. چون ما هر جور خودمونو ببینیم ، دیگران هم ما رو همونجوری می بینن. 

بنابراین برای  این کار می تونیم تمرین آینه رو انجام بدیم. یعنی هر روز جلوی آینه بایستیم و به بدنمون و چهرمون و انداممون نگاه کنمی و به  خودمون بگیم. من زیبا هستم. من همینطور که هستم خودم رو دوست دارم. من عاشق خودم هستم. 

در ابتدا ممکنه خودتونو  سرزنش  کنید و بگید تو با این زشتی و بد فرمی و بد هیکلی   مگه تعریف هم داری. ولی به مرور زمان وقتی به خودمون عاشقانه نگاه کنیم و نگرش مون رو عوض کنیم. این مورد هم برامون حل میشه.

۲-هم خودمونو ببخشیم هم دیگران رو.

۳-سپاس گزاری، تشکر و قدردانی: از چه کسانی سپاس گزار باشیم: از خدا، از خودمون، از کسانی که به ما کمک کردند و از کسانی که برامون مانع ایجاد کردن و انگیزه ما رو برای رسیدن به هدفمون بردن بالا .

۴—اگر تو این مسیر  بعضی ها گفتند که فلانی چی شده عوض شدی؟ بگید بله من عوض شدم و در حال تغییر و تحولم.

۵-یادمون باشه که ما منحصر به فردیم.

۶- قضاوت نکنیم، نه خودمون رو و نه دیگران رو.

در این مقاله متوجه شدیم که چرا از خودمون بدمون میاد و با این حالت هامون چکار کنیم؟

1 دیدگاه

کاملا درسته هر جور رتجب خودمون فکر کنیم بقیه نیز همون جور در مورد ما فکر می کنن .

ممنون واقعا به من که دچار این مشکل بودم خیلی کمک کرد۰

گذاشتن پاسخ