فرصت مناسب

opprtunity

فرصت مناسب چه زمانی است؟

آیا تا کنون برایتان پیش آمده است که بخواهید کاری را انجام دهید و آن را شروع کنید ولی نتوانید آن را به اتمام برسانید و یا آن را با تاخیر فراوان به اتمام برسانید؟

ممکن است پاسخ شما به سوال بالا بله باشد؛ ولی زمانی که این مقاله را می خوانید دیگر نظرتان تغییر پیدا خواهد کرد.

دوستان؛ بعضی از افراد در هر کاری یعنی قبل از هر اقدامی منتظر  هستند تا تمامی شرایط مهیا شود و همه چیز صد در صد مطلوب  و طبق دلخواه شان و سرجای خود باشد. آن ها  همیشه از خودشان و دیگران و روابط و شرایط شان ناراضی هستند. این گونه افراد انسان های کمال گرا هستند.

تا کنون فکر کرده اید که:کدام اختراع اولین بار بصورت کامل انجام شد و یا کدام کتاب اولین بار بصورت کامل و بی عیب و نقص نوشته شد؟ کدام کودکی  بلافاصله پس از تولد برخاست و راه رفت؟

 همه اینها باید ابتدا مراحل تکاملی خود را طی می کردند، یعنی هر بار نسبت به قبل کامل تر. پس اگر ما بخواهیم منتظر باشیم تا شرایط کامل باشد؛ یعنی باید تا ابد منتظر باشیم و این به معنی انجام ندادن کار است. 

بنابراین اغلب انسانهای موفق، تا قبل از موفقیت شان اشتباهات بسیار زیادی داشتند که اگر اشتباهاتشان را بگویند ما بسیار بسیار تعجب خواهیم کرد. ولی خب مهم این است که بدانیم آنها چطور با این همه اشتباه و خطا توانستند اعتماد به نفس خود را حفظ کنند و همچنان تا پیروزی به تلاش شان ادامه دهند.

آنها مطمئن نبودند که همه چیز را می دانند، آنها هم مهارت و تخصص شان کامل نبود. اطلاعاتشان  و امکاناتشان خیلی کم و ناقص بود؛ ولی با تمام اینها توقف نکردند! نایستادند و فقط خودشان را ملزم به ادامه راه دانستند. آنها  تلاش کردند که با توجه به شرایط  موجود  و امکانات؛ هر بار کارشان را نسبت به قبل کامل تر انجام بدهند و مسیر تکاملی را طی کنند.آن ها فقط قدم اول را برداشتند.

اگر کسی  فکر می کند که باید تمامی شرایط مهیا شود تا حرکت کند و اقدام کند، ادامه تحصیل بدهد، هنرش را نشان دهد، تخصص خود را به کار ببرد، نقاشی اش را تکمیل کند، کتابش را بخواند، کتاب یا مقاله اش را بنویسد و هرکار نیمه تمامش را تمام کند،  اشتباه می کند. او نمی داند همه شرایط باهم مهیا نمی شود و بدون تلاش مکرر موفق نخواهد شد. چون همیشه مانعی وجود دارد که به او بگوید حالا صبر کن! از فردا شروع می کنی از هفته دیگر ،از ماه دیگر یا از سال دیگر.

کمال گرایی  مثل بسیاری از مهارتهای ذهنی دیگر در دوران کودکی ما شکل گرفته است.

عوامل موثر در کمال گرایی شامل: داشتن افکار منفی، ترس از اشتباه کردن و شکست خوردن، ترس از تخریب شخصیت مان در برابر دیگران، خجولی، احساس حقارت وخود کم بینی و عوامل دیگر می باشند که در یکی از کتاب هایم به نام تو منحصر به فردی آمده است. برای غلبه بر کمال گرایی راه های مختلفی وجود دارد از جمله: برداشتن گامهای کوتاه، آموزش مهارت اعتماد به نفس، به جای فکر به جنبه ناخوشایند فقط حرکت کردن و برداشتن قدم اول، توجه به موفقیت ها و توانمندی های خود و سایر موارد.

دوست عزیز همین الان قدم اول را بردار و یک دقیقه تمرکز کن و ببین آخرین باری که در کارخودت کمال گرایی داشتی کدام کار بوده است، تلاش کن که آن کار را به اتمام برسانی.

گذاشتن پاسخ