حاشیه امن چیست؟

9

حاشیه امن چیست؟

حاشیه امن یا منطقه امن یا حیطه راحت طلبی، فضای ذهنی است که برای خود ایجاد کرده ایم. نگرش و شخصیت ما و شیوه  برخوردمان با دیگران و زندگی ، میزان درآمد، سطح زندگی، سطح عملکرد و حتی  مکانی که در آن احساس آسودگی کامل داریم (که اگر کمی در آن ها یا برخورد با آن ها تغییر ایجاد کنیم احساس ناراحتی خواهیم کرد) همگی حاشیه امن ما محسوب می گردد.

شناسایی حاشیه امن

ما تمایل داریم که این حاشیه امن را برای خود بسازیم و در همان حریم امن باقی بمانیم. کارهایی را که راحت تر است انجام می دهیم و عاداتی را که ساده تر است را انتخاب می کنیم و به چیزی کمتر از توانمندی خود رضایت می دهیم. بطور مثال: تماشای تلویزیون، گوش دادن به موسیقی های غمگین، گپ های بیهوده و شرکت در شبکه های اجتماعی  و سایر موارد.  نهایتا کاری که نیاز به فکر کردن نداشته باشد را انتخاب می کنیم چون پیشرفت تکنولوژی باعث شده که ما کمتر فکر کنیم.

نظریه حاشیه امن

یکی از زیباترین جنبه این نظریه، این است که هر گونه رشدی باعث می شود که ظرفیت انسان ها همزمان در همه جهات افزایش پیدا کند. پس به دنبال ترسهایتان بروید و با آن ها رو برو شوید و آن ها را مدیریت کنید. مثل: هر نوع اضطراب، ترس از مصاحبه، ترس از سخنرانی و ترس از ناشناخته ها.

عوارض فراتر نرفتن از حاشیه امن

جرات نداشتن و داشتن ترس و اضطراب  برای خیلی از مسائل باعث می شود که پا فراتر نگذاریم و  به انسانی ضعیف و ترسو تبدیل شویم که نمی تواند با مشکلات و مسائل زندگی اش رو به رو شود و به مرور زمان محدود تر شده و در تنگنا قرار می گیریم.

دشمنان حاشیه امن

مسائل مختلفی وجود دارد که مانع توسعه حیطه راحت طلبی ما می شود. از جمله مقاومت در برابر تغییر، فرار از  سختی ها، اهمال کاری، اعتماد به نفس پایین، ترس از دست دادن شغل و اموال  و خانواده و ترس از دست دادن لذتها و تردیدها و اضطراب ها….

دوستانِ حاشیه امن

یافتن نقاط قوت و ضعف، تمرکز بر نقاط قوت و بهبود نقاط ضعف،کشف قدرت درون برای دستیابی به اهداف و رویاها، عادت نکردن به شرایط موجود، دیدن خود به عنوان یک رهبر و انجام دادن کار در بالاترین سطح توانمندی، تکرار نکردن اشتباهات و کارهایی که نتایج مشابه و منفی داشته اند و هدفگذاری در زندگی.

نحوه گسترش حاشیه امن

از آنجایی که حاشیه امن یک فرایند ذهنی است، بنابراین می توان همانند مهارت های فیزیکی  روی آن کار کرد و تقویتش نمود. باید در شرایط سخت آگاهانه روی خودمان کار کنیم و تسلیم نشویم، تلاش کنیم و فعال تر شویم. با چالش های کوچکتر رو به رو شویم و کم کم ترسمان را کنترل کنیم. اینجاست که وقتی با چالش بزرگتر رو به رو می شویم آمادگی بیشتری برای رو به رو شدن با آن ها را داریم. مثلا اگر از صحبت کردن در جمع وحشت داریم، از هر فرصت کوچکی  برای صحبت کردن استفاده کنیم  تا کم کم  بتوانیم در جمع های بزرگ تر سخنرانی کنیم.

یادمان باشد یک سفر چند کیلومتری با برداشتن قدم اول آغاز می شود پس باید همت کنی و با ایمان به خدا قدم اول را برداری. (لائوژو)

 

1 دیدگاه

بسیار مفید بود .

برای من بسیار جذاب و جالب بود سپاس

انسان همیشه به دنبال حاشیه امن است و موندن در این حاشیه را کاملا عاقلانه و منطقی می داند . حال آنکه همه مؤفقیت های آدمی بعد از گذر از این حاشیه آغاز می شود.

ممنون از مطالب زیباتون

خیلی قشنگ بود عزیزم لذت بردم

عالی و کاربردی ۲۰

گذاشتن پاسخ