ایده های یک ذهن پویا

2-copy

ایده ها

ایده ها همان جرقه هایی هستند که به ذهنمان خطور می کنند ولی اغلب به آن ها اهمیت نمی دهیم.  ارزش ایده ها به ثبت و اجرای آنهاست. پس در رابطه با ایده‌ها مهم‌ترین نکته اقدام است. با اقدام کردن ایده ها ارزش می یابد، ترس کنترل می شود و اعتمادبه‌نفس افزایش می یابد.
آیا تاکنون برایتان پیش‌آمده که فکر جدیدی داشته باشید ولی اجرایی کردن آن را به دلایل مختلفی  به تعویق بیندازید؟
بنابراین ما با ایده هایمان به دو شکل برخورد می کنیم:
۱- یا اعتماد به نفس و انگیزه مان آنقدر بالاست که به سرعت آن را اجرایی می کنیم.
۲- یا آن قدر اهمال کار و کمال گرا هستیم و اعتماد به نفس مان پایین است که مدام به خودمان می گوییم من نمی‌توانم یا من لیاقتش را ندارم. که در این حالت زندگی یکنواخت و کسل‌کننده‌ای خواهیم داشت.
در این زمان با حرف هایی مثل: بگذار بیشتر یاد بگیرم، بگذار اعتمادبه‌نفسم زیاد شود، بگذار فرصت مناسب پیش بیاید، بگذار با فلانی مشورت کنم، اصلاً از فردا، از شنبه، از سال دیگر، از هفته دیگر شروع می‌کنم؛ خودمان را قانع می کنیم. و می شویم مصداق ضرب‌المثل ِ چو فردا شود فکر فردا کنیم.
عمل نکردن به‌موقع
تاکنون برایتان پیش آمده که بخواهید کاری  را انجام دهید یا ایده‌ای ارائه کنید  یا پیشنهادی بدهید ولی  فردی قبل از شما آن کار را انجام داده باشد یا آن ایده  و پیشنهاد را ارائه کرده باشد؟ در این شرایط چه احساسی دارید؟

   قطعاً احساس خوبی نخواهید داشت. آیا شما با آن فرد تفاوتی دارید؟ نه. تفاوت شما با او در این است که شما به خاطر ترس و ماندن در حاشیه امن با کمی تعلّل اقدام کرده‌اید. حتماً به خودتان گفته‌اید کمی صبر کنم، هر وقت آمادگی کامل داشتم انجام می‌دهم. ولی فرد دیگری با تمام مشکلات و سختی‌ها و تازه‌کار بودنش با اعتماد و ایمان و یقین کارش را آغاز کرده است.

ایده ها همانند یک گیاه هستند که باید کاشته شوند. ایده ها نیاز  به آب، نور، خاک، هرس کردن و مراقبت دارند تا رشد کنند و ثمر دهند. پس برای باغبانی ایده ها:

  • آن ها را بکارید.
  • به آن ها آب و کود بدهید.
  • آن ها را هرس کنید.
  • مراقبشان باشید.

 یادمان باشد کمرنگ ترین قلم ها از قوی ترین حافظه ها قدرتمند تر و ماندگارتر است. چه بسا بهترین ایده ها به علت ثبت و نوشته نشدن نابود شدند و به مرحله اجرا در نیامدند.

راهکار عملی:

برای پیشگیری از پرواز ایده هایتان آن ها را بنویسید. یک پاکت یا جعبه داشته باشید و ایده هایتان را درآن  نگهدارید و دور نیندازید. مرتبا به ایده هایتان سر بزنید. زمان هایی پیش می آید که هیچ ایده ای به ذهن شما نمی آید و همین ایده ها گره گشایی می کنند. فکر کنید و ببینید الآن کدام یک به درد می خورند؟

 بنابراین برای ایده هایتان ارزش قائل باشید. هر لحظه ایده ای داشتید آن را یادداشت کنید و در زمان مناسب آن را اجرایی،  مطرح یا ارائه کنید. منتظر نباشید تا همه شرایط مهیا شود یا آمادگی کامل داشته باشید. وقتی دیدید شرایط تا حدودی آماده است شروع کنید و با اطمینان و اعتماد حرکت کنید؛ ولی اگر تلاش کردید و جوابی نگرفتید، به خودتان توهین نکنید خود را سرزنش نکنید با خود مهربان باشید و دوباره تلاش کنید و بدانید که تلاش تان ثمر خواهد داد.

1 دیدگاه

به نظر من نتنها گرفتن تایید دیگران نباید ملاک و انگیزه برای انجام کارها باشه بلکه من به شخصه وقتی متوجه میشم دارم مسیر درست رو میرم که بعد انجام یه برنامه خاص اطرافیان و کسایی که بهم نزدیک هستن با یه لحن شیطنت آمیز همراه با تمسخر و تامل ( خیلی حالت خاصیه :)) ) شروع میکنن راجع من حرف زدن…

مثلا چی؟؟؟ نزدیک سه روز هستش که به جای خواب آخر شب یا نزدیک صبح:)) یه ساعت بعد از غروب میخوابم…به قدری دوستان و .. بهم متلک گفتن که مطمئن شدم کارم درسته… چون تحقیق کرده بودم و دیده بودم هورمون رشد یه ساعات خاصی تو بدن ترشح میشه ( آخه ورزشکارم ناسلامتی) یا سحرخیزی یه عالمه فایده داره و رو همین اساس اومدم رو مداااااااااااااااااااااار سحر خیزی ..یکم شک داشتم اونم با تاییــــــــــــــــــــد نکردن دیگران برطرف شد .

آفرین بر شما

ای کاش همه ما این مهارت را کسب نماییم که هر چه در زندگی ما رخ دهد آن را تعبیر به خوبی کنیم این همان توکل واقعی است.ممنونم.

بله زندگی یعنی کسب مهارت ها و عمل به آن ها

دیدگاه تان عالی بود ممنون.

ممنونم

گذاشتن پاسخ