افزایش اعتماد به نفس با مسئولیت پذیری

افزایش اعتماد به نفس با مسئولیت پذیری

افزایش اعتماد به نفس با مسئولیت پذیری

افزایش اعتماد به نفس با مسئولیت پذیری

افزایش اعتماد به نفس با مسئولیت پذیری چگونه ممکن است؟ قبل از هر چیز بهتر است ببینیم که مسئولیت پذیری چیست؟
مسئولیت پذیری یعنی من خودم مسئول خوشبختی خودم هستم و دنبال کسی نمی گردم که مرا خوشبخت کند.
مسئولیت پذیری یعنی سرزنش ها و شکایت ها را کنار می گذارم .
مسئولیت پذیری یعنی من مسئول انتخاب ها و اعمال خودم هستم ولی مسئول انتخاب های دیگران نیستم.
مسئولیت پذیری یعنی می توانم با تغییر دادن خودم، روی ذهن و انتخاب های دیگران تاثیر بگذارم ولی نمی توانم ذهن و رفتار کسی را کنترل کنم.
مسئولیت پذیری یعنی تمامی اعمال و رفتار و گفته ها و انتخاب هایم و نتایجشان را در زندگی ام می پذیرم.
ما در زندگی فقط اختیاردار افکار و اعمال خودمان هستیم و می توانیم آن ها را تغییر دهیم و با تغییرشان، اعتماد به نفس مان را افزایش دهیم و دیگران را هم تحت تاثیر قرار دهیم.

افزایش اعتماد به نفس با مسئولیت پذیری با تغییر:

الف – افکار:

ب‌- اعمال :

۱ – ترک سرزنش دیگران
۲ – شکایت کردن و غر زدن و نق زدن

افزایش اعتماد به نفس با مسئولیت پذیری با تغییر افکار

تمام افکار ما در طی روز، فّرار است و برای ما مشکلی ایجاد نمی کند. مشکل زمانی ایجاد می شود که به آن افکار منفی عادت کرده باشیم، مدام آن را درذهنمان تکرار کنیم و به آن ها انرژی بدهیم. که همین کار باعث می شود که حالمان بد شود، گفتمان درونی منفی مان شروع شود، انگیزه خود را از دست بدهیم و کارمان را یا نیمه تمام رها کنیم و یا انجام ندهیم و اعتماد به نفس ما کم شود و مرتکب خطا یا اهمال کاری شویم و دیگر نتوانیم مسئولیت افکارمان را به عهده بگیریم و این و آن را مقصر کنیم.
بنابراین باید مسئولیت افکارمان را خودمان به عهده بگیریم تا حس مسئولیت پذیری و اعتماد به نفس مان افزایش یابد. یعنی اگر فکری مفید است آن را بپذیریم ولی اگر مضر است، ابتدا مضر بودنش را بپذیریم و سپس مشتاق تغییرش باشیم.
بنابراین ما مجبور نیستیم عوارض افکار بدمان را بپذیریم. به عبارت دیگر ما مسئول پذیرش یا عدم پذیرش افکارمان هستیم.
ممکن است بعضی ها فکر کنند که افکار منفی در اثر اعمال یا رفتار یا عقاید یا کلمات دیگران ایجاد می شود و خودشان مسئول آن ها نیستند. در نتیجه به خودشان اجازه دهند که احساس قربانی داشته باشند یعنی هم خودشان نسبت به خودشان و هم دیگران نسبت به آنها حس ترحم، بدبختی، بیچارگی، نا امنی و ناتوانی و بهانه گیری داشته باشند. و خود و دیگران را به راحتی سرزنش و قضاوت کنند. خب این گونه افراد با این طرز فکر خیلی راحت تر زندگی می کنند! چون نیازی به پذیرش مسئولیت افکارشان و تغییر آن ها نمی بینند. آن ها افراد قربانی هستند.
برای مطالعه بیشتر درباره افراد قربانی میتوانید کتاب الکترونیکی غول اعتماد به نفس ۲  را مطالعه بفرمایید.
ما انسان ها معمولا طوری زندگی می کنیم و با افکار منفی برخورد می کنیم، مثل اینکه اصلا اختیارشان دست ما نیست و واقعا نمی توانیم از پس شان برآییم. و جالب اینجاست که گاهی اصلا متوجه نیستیم که این افکار، منفی هستند.
در حالی که افکار منفی مثل بذر علف است که آن را ناخواسته کاشته ایم ، به آن توجه کرده ایم آب و نور داده ایم و آن قدر رشد کرده که دیگر به بذر گل اجازه رشد درست نمی دهد. و ریشه علف عمیق می شود ولی ریشه گل ضعیف و ضعیف تر می شود تا جایی که ریشه کن کردن آن علف خیلی سخت می شود. حال که خودمان ایجادش کردیم و باید خودمان هم آن را از بین ببریم. یعنی باید افکار منفی را تغییر دهیم.

افزایش اعتماد به نفس با مسئولیت پذیری و چگونگی تغییر افکار منفی مان را تغییر دهیم؟

یادمان باشد که اگر بگوییم مسئول افکارمان هستیم یعنی دیگر نمی توانیم کسی را بخاطر افکار منفی و اوضاع روحی بدمان سرزنش کنیم. دیگر نمی توانیم اعضای خانواده از جمله پدر و مادر و فرزند و همسر را مقصر بدانیم و دیگر نمی توانیم مظلوم نمایی کنیم. باید شروع کنیم به تغییر افکارمان و بر مقاومت های درونی و ترس هایمان غلبه کنیم.

يک روز با همسرم براي خريد بيرون رفتيم . همسرم جايي براي پارک خودرو پيدا کردند. آقايي که پس از ما رسيد ادعا کرد که جاي اوست و با صحبتهاي ناشايست ما را ناراحت کرد. براي من بسيار ناراحتکننده بود. ولي همسرم گفتند :عزيزم ما امروز ميخواهيم در کنار هم شادباشيم . اجازه نده کسي روز ما را خراب کند. و همينطور هم شد و براي ما روز به ياد ماندني شد.
چند سال قبل مثل همين مورد براي ما پيشآمده بود ولي ناراحتي من باعث شد نتوانم خودم را توجيه کنم و دچارگفتمان منفی شدم و مدام ميگفتم گه چرا اين فرد برخورد خوبي با ما نداشت و آنقدر دنبال مقصر براي توجيه ناراحتي خود بودم که آن روز جزء بدترين روزهاي زندگيمان شد.

تحليل: هردو رخداد کاملاً شبيه هم بود. فقط عکس  العملهاي من متفاوت بود که باعث نتايج متفاوتي شد و سرنوشت آن دو روز مرا رقم زد. در هر دو مورد من تصميم گيرنده و مسئول بودم.

خودم تعيين کردم که روزم چگونه باشد، فارغ از اينکه کسي چيزي بگويد و بخواهد مرا ناراحت کند.
نتيجه ۱: براي ديگران و شرايط مهم نيست که چه اتفاقي براي شما خواهد افتاد يا شما چه چيزي را از دست ميدهيد. ديگران کاري را که دوست دارند انجام خواهند داد. شما خودتان بايد هشيار باشيد و اجازه ندهيد که عوامل بيروني باعث تخريب دروني شما شود.
نتيجه ۲: پس اجازه ندهيد کسي يا چيزي روز شما را خراب کند. خودتان را ضدضربه فرض کنيد که هيچچيز نابود و ناراحتش نميکند. خودتان را فردی با اعتماد به نفس بالا نشان دهید.
– با افکار منفي چه کار کنيم؟
افکار منفي به خودي خود مشکل ساز نيستند و براي ما مانع تراشي نمي کنند، ولي وقتي غرق آنها مي شويم، اسيرشان مي شويم. حال اگر بخواهيم منتظر باشيم تا با افکار مثبت جايگزين شوند، کاري پيش نخواهد رفت. پس مهم اين است که عليرغم وجود افکار منفي قدم اول را برداريم.

یادمان باشد: داشتن افکار منفي کاملاً طبيعي است. ما با آنها درگير نشده و نمی جنگیم. ما آنها را غيرفعال می کنیم. با اين کار افکار منفي از ما جدا ميشوند.

توجه: بلند گفتن عبارات تأکيدي باعث ميشود که ذهن همان را تکرار کند. اگر عبارتهاي تأکيدي را بلند تکرار کنيد ولي گفتمان دروني شما بگويد اينها چرتوپرت است. اينجاست که گفتمان دروني پيروز خواهد شد و عبارات تأکيدي تأثيري نخواهد داشت. به همين دليل اين عبارتهاي تأکيدي را با تمام وجود و از صميم قلبمان هرروز تکرار ميکنيم تا تأثير مضاعفي بر اعتماد به نفس و مسئولیت پذیری ما داشته باشد.
اطلاعات بیشتر در زمینه گفتمان درونی منفی را می توانید در سایت www.parvanevar.com کتاب تو منحصر به فردی را تهیه و مطالعه بفرمایید.

– افزایش اعتماد به نفس با مسئولیت پذیری توسط روش های تغییر افکار منفی (گام های تغییر افکار منفی)

برای پذیرش مسئولیت افکار منفی و افزایش اعتماد به نفس و مسئولیت پذیری بیشتر، باید مراحل زیر قدم به قدم طی شود:
۱-در ابتدا باید مشتاق تغییر باشیم. ممکن است بارها و بارها اشتیاقمان را برای تغییر از دست بدهیم. ولی باید هر بار مصمم تر از قبل باشیم.
۲-بر مقاومت های درونی مان غلبه کنیم و بپذیریم که این افکار، منفی هستند.
۳-سپس به خودمان بقبولانیم که ما خود افکارمان را انتخاب می کنیم، چه این افکار خیلی خوب باشند یا خیلی بد. اگر خوب بود که خودمان را تشویق کنیم. اگر بد بود به خودمان بگوییم چه کار کنم تا سریعتر با این افکار کنار بیایم؟
۴- باید بدانیم که در انجام این کار تنهاییم و هیچ کسی نمی تواند به ما کمک کند. فقط خودمان می توانیم به خودمان کمک کنیم. فقط خودمان!
برداشتن این گام ها راحت هم نیست. تلاش و تمرین می خواهد. البته یک مانع بزرگ وجود داره که حتما می دانید چیست؟ بله خودمان. ولی باید خودمان بخواهیم و از آن استفاده کنیم. و اولین قدم در این مسیر عشق و اشتیاق است. تا عاشق نباشیم و اشتیاق کاری را نداشته باشیم به نتیجه نخواهیم رسید.

 

گذاشتن پاسخ