اعتمادبه نفس و استرس

اعتماد به نفس و استرس

اعتماد به نفس و استرس

اعتماد به نفس و استرس چه نسبتي با هم دارند ؟ اعتماد به نفس و استرس ارتباط مستقيم دارند يا معكوس؟ اين سوالات و سوالاتي شبيه اين ها براي افرادي كه استرس دارند مطرح مي شود.

اعتماد به نفس و استرس دو يار قديمي هستند كه تاثير معكوس بر روي يكديگر دارند. يعني كاهش يكي باعث افزايش ديگري مي شود.

يعني وقتي اعتماد به نفسمان افزايش مي يابد، استرس ما كم مي شود و هرگاه استرس ما زياد شود اعتماد به نفس ما كم مي شود. حال ببينيم اين تاثير به چه شكل صورت مي گيرد.

اعتماد به نفس  دو عامل اثرگذاردارد:

۱- مهارت

۲- تصورات ذهني از خود

۱- مهارت:

زماني است كه براي انجام كاري آموزش هاي لازمه را ديده باشيم و تجربه هم داشته باشيم و مهارت وتخصص كافي در آن زمينه داشته باشيم، در اينصورت نيمي از راه را رفته ايم.

بنابراين بايد تلاشمان را بكنيم و آموزش هاي لازمه را ببينيم تا مهارت لازمه رادر آن مورد بدست بياوريم. وقتي مهارت ما در انجام كاري نسبتا كامل باشد، استرس كمتري خواهيم داشت.

نيمه ديگر راه،  تصورات ذهني ماست.

تصورات ذهني ما شامل:

گفتمان دروني منفي، كمرويي، نياز به تاييد گرفتن از ديگران.

۱-گفتمان دروني منفي براي  افزايش اعتماد به نفس و كاهش استرس

وقتي اشتباه يا خطايي از ما سر ميزند و يا به هر دليل ديگر دچار افكار منفي مي شويم، شروع مي كنيم به بدگويي از خودمان و گفتمان دروني مان منفي مي شود.

و شروع مي كنيم به تحقير و سرزنش خودمان. در اين حالت توانمنديهايمان را نمي بينيم و دچار خودكم بيني مي شويم و توانايي برآمدن از آن شرايط را در خود نمي بينيم و اينجاست كه دچار استرس مي شويم.

و آن شرايط برايمان اضطراب آور مي شود. در اين شرايط حتي ممكن است كه مهارت بالايمان به درد نخورد.

مثال: اگر شناگر ماهري قبل از مسابقه متوجه شود كه رقيب سرسختي دارد و به جاي اين كه با خودش خوب صحبت كند، به خودش بگويد تو نمي تواني برنده شوي؟ اين گفتمان دروني منفي باعث مي شود كه اعتماد به نفسش را از دست بدهد و استرس بر او غلبه كند و نتواند به طور كامل از توانمندي اش استفاده كند و قطعا موفق نخواهد شد.

 ۲- كمرويي براي  افزايش اعتماد به نفس و كاهش استرس

كمرويي باعث مي شود كه كار مورد نظر را نتوانيم انجام دهيم و يا صحبت مورد نظرمان را بگوييم و بعد مدام گفتمان دروني منفي داشته باشيم و مجددا اعتماد به نفسمان كم شده واسترس ما افزايش يابد.

راهكار هايي براي غلبه بر كمرويي:

–  وقتي كه مي خواهيم با كسي صحبت كنيم كه با او رودربايستي داريم و يا اولين بار است كه با او صحبت مي كنيم، به فرد مقابل نگاه مستقیم و مهربان و چشم در چشم داشته باشیم.                                     .
– خود را با صدای واضح و رسا و بلند معرفی کنیم و به همین صورت صحبت کنیم.
– ازآشنایی با طرف مقابل اظهار خوشحالی کنیم.
– تلاش کنیم تا در مجالس و کلاس ها و سمینارها در ردیف های جلو بنشینیم. با این کار ترسمان کمتر شده و کمتر خجالت می کشیم

۳- نياز به تاييد گرفتن از ديگران، براي  افزايش اعتماد به نفس و كاهش استرس

يادمان باشد همه ما انسان ها شبيه هم هستيم. قرار نيست همه ما را تاييد كنند.

قرار نيست هركاري كه انجام مي دهيم، همه خوششان بيايد.

پس بياييد نسبت به مردم، متعادل فکر کنیم تا استرسمان كمتر شود:
– برای مردم ارزش قائل شویم ولی آنها را آنقدر بزرگ نکنیم که از آنها بت درست کنیم.
– بدانیم که خودمان و خواسته های ما نیز مهم و با ارزشند و ما منحصر به فردیم.
– در ارتباطات به این فکر کنیم که من و فرد مقابل من، هر دو مهم هستیم و در این مذاکره هر دو ذینفعیم. پس ما می توانيم آزادانه و بدون استرس اظهار نظر کنیم.
بنابراین اگر به خودمان ارزش قائل شویم و خودمان را دوست داشته باشیم و به توانمندی هایمان ایمان داشته باشیم هراسی از شرایط نخواهیم داشت. با این تمرین ها اعتماد به نفس مان روز به روز افزایش پیدا کرده و استرس مان كاهش پيدا خواهد كرد.

اگر اين طور نباشد كه ديگر كنترل زندگي از دستمان مي رود. چون ديگر به اختيار خودمان نيستيم و  هر لحظه استرس خواهيم داشت كه آيا كارمان مورد پسند ديگران خواهيم بود يا نه؟

بنابراین اگر به خودمان ارزش قائل شویم و خودمان را دوست داشته باشیم و به توانمندی هایمان ایمان داشته باشیم استرس نخواهیم داشت. و با کمی تمرین و تلاش، خجول نخواهیم بود. و در شرایط خاص و در موقع لزوم، کار مورد نیاز را انجام داده و یا کلام مربوطه را خواهیم گفت. با این تمرین ها اعتماد به نفس مان روز به روز افزایش پیدا کرده و احساس خوبی نسبت به خود و اطرافیان و جهان هستی خواهیم داشت.

 اعتماد به نفس و استرس: نكات ساده و كوتاه و كاربردي

قبل از هرچيز بايد به توانمندي هايتان و خودتان باور داشته باشيد و اعتماد به نفستان بالا باشد. پس از آن مواردذيل را رعايت كنيد.

  • از افرادي كه باعث ايجاد استرس در شما مي شوند دوري كنيد. مثلا اگر يكي از دوستان شما اينطور است، ارتباط تان را با او كم كرده و نهايتا قطع كنيد.
  • منابع استرس زا را محدود كنيد. فرقي نمي كند كه چه چيزي باشد. البته تا آنجايي كه آسيب جدي به زندگي شما وارد نكند.
  • از خستگي مفرط پيشگيري كنيد. بطور مثال: بي خوابي هاي مداوم، بدبيني ها و سردرد ها و گريه هاي زياد و بي دليل علائم استرس زاست. پس تلاش كنيد تا اين موارد را حذف كنيد تا استرس كمتري داشته باشيد.

مثلا:

– استراحت هاي كوتاه در بين فعاليت هاي تان داشته باشيد.

– از خودتان انتظار بيش از حد نداشته باشيد. هر روز فقط كمي بهتر از قبل باشيد. فقط كمي!!

– از خودتان بپرسيد ، الان چه كاركنم كه شرايط بهتر شود و استرسم كمتر شود؟

– به اندازه كافي بخوابيد.

– ايمان داشته باشيد كه خداي مهربان همراه شماست و كمك تان خواهد كرد.

– با خودتان خوب صحبت كنيد.يعني گفتمان دروني منفي تان را مهار كنيد.

– با كسي كه دركتان مي كند صحبت كنيد و استرس تان را با او مطرح كنيد.

– به موفقيت هايي كه در گذشته داشتيد فكر كنيد.

در آخر مي توانيم بگوييم كه تاثير اعتماد به نفس و استرس همواره به صورت معكوس وجود دارد و با راهكارهاي ارائه شده مي توانيم اعتماد به نفسمان را افزايش داده و استرس مان را كاهش دهيم تا قدم به قدم به موفقيت نزديك و نزديك تر شويم.

 

 

1 دیدگاه

به نظر من با یاد آوری موفقیت ها ی گذشته اعتماد بنفس بالا میرود و می شود استرس را کنترل کرد .

با سلام. همراه گرمي از ارائه ديدگاهتون ممنونم.

گذاشتن پاسخ