اعتماد به نفس واقعی

اعتماد به نفس واقعی

   اعتماد به نفس واقعی

اعتماد به نفس واقعی خلاصه کتاب اعتماد به نفس باربارادی انجلس است. به نظرمن این کتاب فوق العاده است و برای همه مفید است چه کسانی که  اعتماد به نفسشان را از دست داده اند یا اعتماد به نفس کمی دارند و یا حتی کسانی که اعتماد به نفس بالایی دارند. و چون خیلی ها فرصت و حال مطالعه ندارند بلکه این خلاصه را مطالعه و از آن استفاده کنند.

اعتماد به نفس واقعی چیست؟

درباره اعتماد به نفس واقعی باربارا چه می گوید؟

چنان چه به زندگی فعلی من با تمامی شهرت ها و موفقیت هایش نگاه کنید، هرگز نمی توانید باورکنید که در گذشته کوچکترین خودباوری و اعتماد به نفسی نداشتم. به همین دلیل تا سن سی سالگی هنوز حرفه فعلی خودم را شروع نکرده بودم. بسیار طول کشید تا اعتماد به نفس درونی ام را کشف کنم. ولی امیدوارم که نوشته هایم به شما کمک کند تا اعتماد به نفس تان را  سریعتر پیدا کنید یا آن را افزایش دهید.

اعتماد به نفس واقعی ، نتیجه باور قلبی و درونی شما به توانایی ها و قابلیت هایتان است.

اعتماد به نفس واقعی یعنی هر کاری را که بخواهید می توانید انجام دهید.

اعتماد به نفس واقعی یعنی هر اتفاقی که در زندگیتان بیفتد و با هر مشکلی که روبرو شویدآنچه لازم است  را انجام می دهید و اقدام می کنید.

اعتماد به نفس واقعی یعنی تعهد و پایبندی خودت نسبت به خودت.

من اعتماد به نفس خودم را بر این حقیقت بنا کردم که تا آن چه در توان دارم و می دانم که درست است انجام دهم و از پای ننشینم.

اگر اعتماد به نفس خود را بر اساس آن چه هستی بنا کنی، نه بر اساس موفقیت ها و شکست ها ، چیزی در خود خلق می کنی که هیچ کس نمی تواند آن را از تو بگیرد.

من اگر تصمیم بگیرم که کاری را انجام دهم ، حتما خواهم آموخت که چگونه آن را درست انجام دهم. بارها و بارها تلاش خواهم کرد. اشتباه خواهم کرد و از اشتباهات خود خواهم آموخت. تا آن جا که به هنگام انجام دادن آن کار، احساس خوبی داشته باشم.

 اعتماد به نفس واقعی با پیشگیری از تخریب خویش و اعتماد به رویاها

اعتماد به نفس واقعی یعنی با وجود تمام مشکلات، بدانی که مایوس نخواهی شد، جا نخواهی زد و امیدت را به خدا و خودت از دست نخواهی داد.

یادمان باشد، قبل از اینکه ورزشکار،  نویسنده یا مدرس موفقی باشیم باید اول ورزشکار،  نویسنده یا مدرس بدی باشیم. یعنی برای شروع هرکاری نیازی نیست که در همان ابتدا در آن زمینه تخصص کافی داشته باشیم فقط باید اقدام کنیم و به مرور زمان مهارت های لازم را کسب کنیم .

پس برای تعقیب رویاهایمان نباید صبر کنیم تا اعتماد به نفس کافی را بدست بیاوریم و سپس حرکت کنیم . چون ممکن است تا ابد صبر کنیم.  هر چه بیشتر منتظر باشیم ، اعتماد به نفس بیشتری را از دست خواهیم داد.

وقتی که ذهنتان به شما می گوید:«فکر نکنم بتونم موفق بشم» در واقع به خودتان می گویید: «به خودم اعتماد کافی ندارم که بتوانم مطالعه کنم یاد بگیرم،  بیاموزم و هر آنچه برای تحقق رویاهایم لازم دارم انجام دهم.»

هر چه به خواست و اراده خودتان اطمینان بیشتری داشته باشید اعتماد به نفس بیشتری در خود حس خواهید کرد و تسلیم نخواهید شد.

چطور می توانی فوتبالیست موفقی باشی، وقتی حتی یکبار در زمین فوتبال بازی نکرده باشی؟چطور می توانی سخنران موفقی باشی، اگر حتی یک بار تمرین سخنرانی نکرده باشی؟

اعتماد به نفس واقعی یعنی بهای موفقیت را بپردازید

اعتماد به نفس واقعی یعنی اگر شما نمی خواهید شخصی بد و شکست خورده جلوه کنید، باید دوره سختی را بگذرانید تا اعتماد به نفس واقعی را در خود ایجاد کنید. شخصی که اعتماد به نفس واقعی دارد هرگز مطمئن نیست که اشتباه نخواهد کرد. او از این که شکست بخورد و تحقیر شود یا بد جلوه کند ترسی ندارد. او فقط به جلو نظر داردو او از شکست و اشتباهش درس می گیرد. ما فقط موفقیت افراد موفق را می بینیم ولی صدها و صدها اشتباه بزرگ  آن ها را نمی بینیم. از جمله: اشتباهات مالی و تجاری بزرگ و دوستی ها و روابط بسیار مخرب.

اعتماد به نفس واقعی و باربارا

مردم از من می پرسند: باربارا چطور با وجود این همه اشتباه همچنان توانستی به تعقیب رویاهایت بپردازی؟

من هم می گویم هرگز نمی دانستم آیا آنچه انجام می دهم درست است یا نه . من مطمئن نبودم که تمامی پاسخ ها را می دانم، اما می دانستم که هرگز نمی خواهم بایستم. می دانستم  که سرانجام خواهم فهمید چکار کنم. فقط آنقدر به خودم اعتماد داشتم که ادامه دهم.

بنابراین اگر تمام مدت منتظر  بوده اید تا در زمینه ای خاص تخصص کافی بدست آورید، تا سپس احساس اعتماد به نفس نمایید و در نهایت دست به عمل بزنید، بیش از این وقت خود را تلف نکنید!

تنها راه موفقیت در هر چیز این است که نخست به قدر کافی احمق، شکست خورده و ناموفق باشیم. بدون شک همگی در ابتدا اشتباههای احمقانه زیادی مرتکب خواهیم شد. اما چنان چه جا نزنیم، قطعا بهتر خواهیم شد. باور کنید.

در صورتی که برخی از ما منتظریم که خیلی راحت و بی هیچ زحمتی از راه برسیم و همان بار اول پیروز شویم. این همان غرور است، چون غرور باعث می شود به کارهایی که در آن ها مهارت نداریم دست نزنیم و چیز جدیدی یاد نگیریم.

یادمان باشد هرکس موفق شده و به جایی رسیده که از آن خوشحال است می بایست روزی جایی را که بوده نیز تحمل می کرده!!!!! یعنی آن پایین پایین ها از نظر شرایط آن فرد.

یادمان باشد موفقیت هم پله پله رخ می دهد مثل افزایش اعتماد به نفس. هر کاری را که شروع می کنیم در ابتدا با شکست هایی مواجه خواهیم شد. مهم این است که این شکست ها را بپذیریم و از آن ها درس بگیریم و تکرارشان نکنیم. ولی واقعا چند نفر از ما این کار را کرده ایم و از اشتباهمان درس گرفته و دیگر تکرارش نکرده ایم؟

مطمئنم که همگی شما رویاهایی در زندگی خود دارید از جمله رفتن به دانشگاه، راه اندازی شغل مستقل، دست یافتن به شغل دلخواه یا همسر دلخواه، صاحبخانه شدن و ….که  با تمام وجود این آرزوها را در خود احساس می کنید و در شوق رسیدن به آن ها می سوزید. ولی حقیقت دردناک آن است که هنوز هیچ کاری برای رسیدن به آن انجام نداده اید. به بهانه هایی از جمله:

حالا وقتش نیست. فعلا جَوونم. سنم بالاست. وقت ندارم. سرم شلوغه و …

پس چنان چه بخواهید صبر کنید تا اعتماد به نفس کافی برای تعقیب رویاهایتان  به دست آورید، ممکن است  مجبور باشید تا ابد صبر کنید.

حالا ببینید منتظر می مانید و فرصت ها را از دست می دهید و یا از آنها به بهترین نحو استفاده می کنید؟

 اعتماد به نفس واقعی و عشق بی قید و شرط

اعتماد به نفس واقعی یعنی من همین گونه که هستم خودم را دوست دارم و شرایطم را می پذیرم. دوست داشتن خودم مشروط به داشتن یکسری چیز ها یا شرایط نیست. البته اگر به  چیزهایی که دوست دارم و به خواسته ها و رویا هایم رسیدم که خیلی خوب است ولی اگر نرسیدم، همچنان خودم را دوست خواهم داشت و خودم را آزار نخواهم داد. دوست داشتن خودم مشروط به هیچ کس و هیچ چیز نیست.

در صورتی که اغلب ما به خودمان می گوییم اگر لاغرتر شوم، اگر تحصیلاتم تمام شود، اگر فقط بتوانم در این آزمون قبول شوم، اگر در این مسابقه، اگر در فلان کار، اگر فلان چیز را بخرم و …. حالم خوب می شود و یا اعتماد به نفس لازم را بدست می آورم.

آیا  با این کارها خوب شدن حالمان ادامه دار خواهد بود و  یا مختص آن لحظه خواهد بود؟

اگر به خودت بگویی فقط هنگامی احساس خوبی نسبت به خودم خواهم داشت و اعتماد به نفس خواهم داشت که فلان شرایط برایم مهیا شده باشد، این همان عشق مشروط نسبت به خود است و بزرگترین ظلم در حق خودتان است.

تمرین:

هنگامی احساس خوبی نسبت به خودم خواهم داشت که:

۱- …………

۲-…………..

جایگزین شود با

همین حالا احساس خوبی نسبت به خودم دارم. زیرا:

۱-……..

۲-……..

با این تمرین متوجه می شویم که چطور حالمان را خوب و خراب می کنیم.

هر بار که خودتان را همانطور که هستید محترم  و گرامی بدارید، به خودتان انرژی داده اید تا قدم بعدی را در راه موفقیت با احساس بهتری بردارید.

بیایید همین الان همینطور که هستیم خودمان را دوست بداریم. چون لیاقت دوست داشته شدن را داریم و منحصر به فردیم.

برگرفته از کتاب اعتماد به نفس باربارا دی آنجلس

ادامه دارد…

گذاشتن پاسخ