آینده نگری

parvaneh-var1-180x180

آینده نگری

آینده نگری از خصوصیات افراد کلان اندیش است.کسی که آینده نگر است میتواند حوادث و مسائل را پیش بینی کند و بر اساس آن برنامه ریزی کند. آینده نگری باعث ایجاد موفقیت و افزایش اعتماد به نفس می شود.
ناپلئون بناپارت در بسیار از نبردها پیروز شد. او فقط در سه جنگ شکست خورد. وی از سه اعجوبه نظامی تاریخ است. مهم ترین دلیل موفقیت او، آینده نگری، پیش بینی امور و برنامه ریزی قبل ازجنگ بود. پیروز یهای او مرهون اصول کلان اندیشی او بود.

شش اصل مهم آینده نگری:
۱-پیش بینی امور و حوادث
هر چقدر هم که خوب بیندیشیم و برنامه ریزی کنیم باز هم شرایط بر وفق مراد ما نخواهد بود. بنابراین ناکامی و شکست به هر حال ایجاد می شود. درهر زمینه ای هر چه قدر هم تلاش کنیم، باز هم زمینه هایی هستند که در آنها ناامید شویم واینها اموری اجتناب نا پذیرند، هر چه اهداف بیشتر و بزرگتر باشند، شکست وپیروزی ها نیز، بزرگتر خواهند بود.
۲- برنامه ریزی بر اساس پیش بینی انجام شده:
انسان های هوشمند هر بخشی از زندگی شان را به گونه ای برنامه ریزی می کنند که تا حد امکان از شکست فاصله بگیرند. علاوه بر برنامه ریزی عادی که انجام می گیرد. باید برنامه ریزی ذهنی انجام گیرد.
برنامه ریزی ذهنی: وقتی شما آینده خوبی برای خود بخواهید، تمام منابع درونی شما طوری جهت گیری می شوند که آن آینده را برای شما رقم بزنند و موضوع قابل توجه آن است که شما خود را در جهت کسب آن آینده مورد نظر خواهید دید.
۳- آماده بودن برای رویارویی با هر مسئله یا مشکل:
انسان ها با شیوه های مختلف با بحران دست و پنجه نرم می کنند. ولی  انسان های موفق طرز برخورد شان با شکست ها و نا امیدی ها متفاوت است. این نحوه برخورد فقط در لحظه بحران و بروز مشکل مشخص می شود و از قبل قابل پیش بینی نیست .
پیشاپیش تصمیم بگیرید که بدون توجه به آنچه در زندگیتان اتفاق می افتد، هیچ عاملی نمی تواند شما را متوقف کند.پیشاپیش به این نتیجه برسید که با تمام وجود تمام فراز و نشیب ها در زندگی، تلاش می کنید و با هر شکستی دوباره بلند می شوید و حرکت می کنید تا به اهدافتان برسید.
۴-چشم انداز داشته باشید:
دوست دارید۵سال دیگر،۱۰ سال دیگر،۲۰سال دیگر و۳۰ سال دیگر کجا باشید و چه کار کنید؟
دوست دارید چه کار خاصی برای جامعه و کشورتان انجام دهید؟
۵-در برابر تغییرات انعطاف پذیر باشید:
امروزه تغییرات شدید در انواع صنایع، حرفه ها وتحولات شغلی و خانوادگی باعث می شود که شما برای شغل بعدی خود به فکر فرو روید. آیا به آن فکر کرده اید؟آیا اگر اتفاق بیفتد احساس خوبی خواهید داشت و آن را خواهید پذیرفت؟آیا آمادگی اش را دارید؟پس اگر آمادگی ندارید از الان به فکر باشید.
۶- در گذشته نمانید و به آینده نگاه کنید:

اگر به خاطر تجربه های منفی گذشته، در گذشته مانده اید و نمی توانید به آینده فکر کنید،لطفا به نکات زیر توجه کنید:
– خودتان را ببخشید.

  • دیگران را نیز بخشید.

  • اشتباه خود را بپذیرید و از آن درس بگیرید.

و نکته آخر این که:

 آنهایی که به آینده نمی اندیشند، آینده ای ندارند.    «مایکل کامی»

1 دیدگاه

سلام استاد خیلی عالی بود. از بسیاری جهات دیدگاهم نسبت به مسایل عوض شد و ضعفهام رو پیدا کردم که باعث شده بود ناخودآگاه تو بعضی موقعیت ها برای بقیه زندگی کنم نه خودم

ممنون.موفق باشید.

سلام خدمت استاد عزیز و مجموعه توانمند ایشان و سپاس فراوان بابت موضاعات بسیار جالب و تعمق برانگیز .

از توجهتون ممنونم

خیلی ممنون از استاد عزیز
مطلب مهمی را بهش اشاره کردید
تا حالا در مورد این موضوع فکر نکرده بودم .

خوشحالم که اینطور بوده

گذاشتن پاسخ